Pavel Jungwirth pro Respekt: Jakou cenu má cena?

Pavel Jungwirth

Co mají společného vědci Radim Tolasz, Miroslav Trnka a Marie Šabacká s novinářem Janem Kalibou? Zabývají se z různých pohledů, podobně jako Ondráš Přibyla z Fakt o klimatu a lidé z Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky, klimatickou změnou. A protože to dělají dobře a umějí o své práci poutavě a srozumitelně vyprávět, jsou všichni laureáty Ceny za komunikaci změny klimatu. Ceny, kterou od roku 2019 každoročně na sklonku listopadu uděluje Kancelář OSN v České republice spolu s Učenou společností ČR. 

Zatímco v předešlých ročnících získali cenu odborníci z akademických či jiných neziskových organizací, letošním nositelem je novinář. Jan Kaliba začínal v Českém rozhlase jako sportovní reportér se zaměřením na fotbal a lyžovaní, aby poté odjel na šest let do Washingtonu jako zahraniční zpravodaj. Po návratu do Česka se stal naším prvním klimatickým rozhlasovým zpravodajem. Jeho mottem je, že širokou veřejnost spíše než speciální pořady zaujme a osloví, když se klimatické téma přirozeně prolíná do celého zpravodajství. A to formou konkrétních příběhů, které s ním souvisejí, ať už to byla pro nedostatek sněhu zrušená Jizerská padesátka v zimě, jarní pomrzlé vinohrady, letní povodně či sezonně atypická podzimní vedra. 

 

Letos se poprvé záběr celé akce rozšířil i do zahraničí, když si čestné ocenění od pořadatelů odnesla zpravodajka BBC v Nizozemsku Anna Holligan. Jde o novinářku, jež se nejen o klimatická témata zajímá, ale také se snaží jít ve své práci příkladem tím, že přenosový vůz na fosilní paliva nahradila elektrickým nákladním kolem. Její pořad nazvaný Novinky z cyklostezky, který jde do éteru za jízdy pomocí vysílacího zařízení namontovaného přímo na jejím cargo kole, je nejen populární, ale i možnou inspirací pro další novináře. 

Všiml jsem si, jak Janu Kalibovi během jejího vyprávění zasvítily oči a vypadalo to, že si už v duchu začíná montovat mikrofony na svůj nákladní bicykl. Je pravda, že Praha není Haag, ale s dopomocí elektrického pohonu by měl novinář na kole zvládnout i zdejší kopečky. Jen těch cyklostezek je v našem hlavním městě pořád málo a tam, kde nejsou, je to stále ještě nebezpečné přetlačování s řidiči aut.  

Jakou cenu má taková cena? Přímo, díky poměrně skromné finanční dotaci, malou; nepřímo vzhledem k rostoucímu ohlasu snad o něco větší. Měla by povzbudit laureáty, aby nevzdávali dobrou práci při komunikaci změny klimatu. Ideálně tak, jak při slavnostním předávání řekl ředitel Kanceláře OSN v ČR Michal Broža, aby jednou v budoucnu už cena nebyla potřeba, neboť veřejnost i politici budou o problematice změny klimatu perfektně informováni a budou i podle toho jednat.

Autor je chemik a vysokoškolský učitel.

Zdroj: Týdeník Respekt
https://www.respekt.cz/tydenik/2024/50/jakou-cenu-ma-cena