Cenu za komunikaci změny klimatu za rok 2024 získal novinář Jan Kaliba

Cenu za komunikaci změny klimatu, kterou každoročně udělují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky, letos získal klimatický zpravodaj Českého rozhlasu Jan Kaliba. Svou novinářskou dráhu začínal jako sportovní reportér, v letech 2017–2023 působil jako zpravodaj veřejnoprávního rozhlasu ve Spojených státech a nyní se věnuje především událostem souvisejícím se změnou klimatu. Organizátoři letos poprvé udělili také cenu „Inspirace ze zahraničí“, jejíž laureátkou se stala zpravodajka BBC v Nizozemsku Anna Holligan.

Hlavní cena

„Cena za komunikaci změny klimatu za rok 2024 se udílí Janu Kalibovi za vysokou úroveň klimatického zpravodajství z domova i ze světa, které je přístupné širokým vrstvám posluchačů a zároveň nepostrádá hloubku a kontextualitu; a za etablování klimatické změny jako průřezového tématu, které se postupně stává součástí vzdělávání pracovníků médií,“ píše se ve zdůvodnění nominačního výboru.

Na slavnostním předání v Knihovně Václava Havla v Praze ocenila Učená společnost laureáta ceny peněžním darem 30 tisíc Kč. Kancelář OSN v ČR předala symbolicky sazenici stromu. Jde o pokračování tradice z předchozích ročníků, kdy byli oceněni: klimatolog Radim Tolasz (2019), Ondráš Přibyla a tým Fakta o klimatu (2020), klimatolog Miroslav Trnka (2021), polární ekoložka Marie Šabacká (2022) a Klimatým Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) (2023).

Čestné ocenění

Organizátoři letos poprvé udělili čestné ocenění „Inspirace ze zahraničí“. Získala ho Anna Holligan, britská novinářka a zpravodajka veřejnoprávní BBC v Nizozemsku, autorka projektu News from the Cycle Path a spoluzakladatelka The Bike Bureau, za „mimořádné úsilí o autentickou komunikaci a prosazování inovativních a udržitelných řešení při produkci zpravodajství, a to při zachování nejvyšších standardů žurnalistiky.“

V minulých letech organizátoři udělili čestné ocenění za celoživotní přínos ekologovi, vysokoškolskému pedagogovi a bývalému ministrovi životního prostředí Bedřichu Moldanovi (2021) a genetikovi a molekulárnímu epidemiologovi Radimu Šrámovi (in memoriam 2022); za mimořádný počin vedoucímu vzdělávacího centra TEREZA Petru Danišovi za knihu „Klima je příležitost” a sociologovi Vojtěchu Peckovi za knihu „Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací” (oběma v r. 2023).

Programem v Knihovně Václava Havla provázela redaktorka Českého rozhlasu Plus Daniela Vrbová. Záznam slavnostního ceremoniálu včetně přednášek oceněných a jejich diskuse s laureátem za rok 2021 Ondrášem Přibylou, zakladatelem a ředitelem organizace Fakta o klimatu, je k dispozici na YouTube: https://bit.ly/cenaklima24

Cena za komunikaci změny klimatu je určena vědcům/kyním a expertům/kám, kteří/ré působí v českém veřejném prostoru. Nejedná se o novinářskou cenu, je jen shoda okolností, že oba letošní laureáti působí v médiích. V komunikaci tohoto tématu naplňují vysoká odborná kritéria porozumění komplexní problematice a práce s daty.

Projekt společně organizují a zastřešují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky. O držiteli hlavní ceny rozhoduje nominační výbor složený ze zástupců významných českých institucí zabývajících se klimatickou změnou. Členství ve výboru je čestné a osobní. Cílem ocenění je přispívat k osvětě a kultivaci spolehlivé, věcné a na současném poznání založené diskusi o jedné z nejvážnějších hrozeb světa. Ocenění má také přispívat k přemosťování názorových rozdílů a podporovat kulturu kritické diskuse mezi různými obory.

Background

„Změna klimatu způsobená člověkem vede k rozsáhlým a rychlým změnám v atmosféře, oceánech, kryosféře a biosféře a způsobuje velké množství extrémních povětrnostních jevů. Celosvětové emise skleníkových plynů vzrostly v letech 2021–2022 o 1,2 % a dosáhly 57,4 miliardy tun ekvivalentu CO2. Rok 2023 byl s velkým odstupem nejteplejším rokem v historii. Rekordních hodnot dosáhl objem tepla v oceánech, zatímco arktické a antarktické zalednění bylo na historickém minimu. Také teploty v první polovině roku 2024 byly rekordně vysoké.

Lidé na všech kontinentech zažívali extrémní povětrnostní jevy, od spalujících veder ve velké části Asie a sucha na jihu Afriky až po rekordní záplavy v jižní Brazílii a bezprecedentní hurikán Beryl v Karibiku. Stále častější výskyt nebezpečných povětrnostních extrémů a jejich ničivé dopady na obyvatele zdůrazňují nutnost bezodkladných a ambiciózních klimatických opatření,“ uvádí se v nejnovější souhrnné zprávě OSN United in Science1.

###

Jan Kaliba, zpravodaj ČRo: „Změna klimatu má tisíce podob a nabízí tisíce příběhů, promlouvá k nám skrze povodně, pomrzlou úrodu jablek, zrušenou Jizerskou padesátku nebo snahu lidí zateplovat si bydlení. Každý novinář je proto v dnešní době tak trochu klimatickým novinářem. Není ale snadné si to připustit, není snadné se v tomzorientovat, není snadné poprat se s komplikovaností tohoto tématu a s klimatickými mýty a dezinformacemi, kterými se to ve veřejném prostoru jen hemží. Není snadné balit změnu klimatu do srozumitelných a stravitelných příběhů. Cenu proto přijímám s velkou úctou ke všem novinářským kolegům, kteří se tématu změny klimatu v Česku dlouhodobě věnují, a s díky Českému rozhlasu, že se rozhodl zřídit pozici klimatického zpravodaje a pomoci tomu, aby toto naléhavé téma více zdomácnělo v české veřejné debatě a aby se informování o něm stalo mainstreamem.“

Anna Holligan, zpravodajka BBC v Nizozemsku: „Vyprávění autentických příběhů má v komunikaci o klimatu transformační efekt. Sdílením zkušeností ze své osobní cesty se snažím posunout narativ zoufalství k naději a otevřít cestu k udržitelnější budoucnosti. Pojďme se navzájem inspirovat ke smysluplné akci pro naši planetu!“

Jan Dusík, zástupce generálního ředitele pro klima v Evropské komisi a člen nominačního výboru ceny: „Dnes je čím dál složitější se orientovat v tom, které informace jsou pravdivé a podložené, a které jsou cíleně zabarvené. Ať už z důvodů ekonomického či politického prospěchu, nebo rovnou jako účelové dezinformace. Úrodnou půdou – a zvláště pak v Česku – pro účelové šíření či úpravu informací je i téma změny klimatu, jež je obecně vnímána jako nejzásadnější civilizační výzva. Je dobře, že již pošesté je vyhlášen laureát ceny za komunikaci změny klimatu, a ještě lepší zprávou je, že obstál v silné konkurenci ostatních. Dává mi to naději, že se postoj Češek a Čechů k této zásadní výzvě může opírat o kvalitní a srozumitelné zdroje!“

Radim Tolasz, klimatolog ČHMÚ, český zástupce v IPCC, první laureát ceny (2019): „V posledních letech se stále častěji potvrzuje, že nedostatky v komunikaci snižují důležitost a přijímání vědeckých výsledků ve veřejnosti. Nejen v klimatologii, má to obecnou platnost. Proto považuji ocenění komunikace změny klimatu za pozoruhodný a důležitý počin. Oceněnému přeji hlavně chápavé posluchače.“

Pavel Jungwirth, Učená společnost ČR: „Věda podává jasný a stále přesnější obraz klimatické změny a lidského podílu na ní. Pokud ale tyto poznatky nebudou srozumitelně a přesvědčivě komunikovány široké veřejnosti, která pak může ovlivnit i politická rozhodování, zůstaneme na půl cesty. Proto je tu Cena za komunikaci klimatu jako povzbuzení k dalším krokům na správné cestě.“

Kontakty:
Michal Broža, Informačního centrum OSN v Praze | broza@un.org, tel. 724 020 611
Pavel Jungwith, Učená společnost ČR | pavel.jungwirth@uochb.cas.cz, tel. 739 002 228 
Jan Kaliba, zpravodaj Českého rozhlasu | Jan.kaliba@rozhlas.cz, tel. 724 501 696
Anna Holligan, zpravodajka BBC v Nizozemsku | anna.holligan@bbc.co.uk

Fotogalerie

1) United in Science, 2024. Zpráva je přehledem současného vědeckého poznání o měnícím se klimatu. Sestavila ji Světová meteorologická organizace (WMO) s přispěním IPCC, UNEP, UNESCO-IOC, WHO, Global Carbon Project, MetOffice a World Climate Research Programme WCRP.